Belçikalı Bakan UİB’in Konuğu Oldu

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) davetlisi olarak bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Belçika Flaman Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda İnovasyondan Sorumlu Bakanı Ingrid Lieten ve beraberindeki heyet, UİB’de yetkililerle bir araya geldiBELÇİKALI BAKAN UİB’İN KONUĞU OLDU
BELÇİKA HEYETİNE İHRACAT VE ÜRETİMLE İLGİLİ YERİNDE BİLGİLER
16 Mayıs 2012
BURSA –Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) davetlisi olarak bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya gelen Belçika Flaman Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda İnovasyondan Sorumlu Bakanı Ingrid Lieten ve beraberindeki heyet, UİB’de yetkililerle bir araya geldi.
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı tarafından karşılanan heyette, Başbakan Yardımcısı Ingrid Lieten’in yanı sıra Belçika Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Flaman Meclisi Senatörü Fatma Pehlivan ve Belçika hükümeti kamu görevlileri yer aldı.
UİB’in kuruluşu, yapısı ve bünyesinde yer alan birliklerin yıllık ihracat değerlerinin paylaşıldığı ziyarette, Dr. Salih Çalı da UYMSİB kanalıyla ihraç edilen ürünler hakkında heyeti bilgilendirdi. İki ülke genelinde ve Bursa özelinde ticari işbirliklerinin artırılması adına yapılabileceklerin değerlendirildiği toplantıda Başkan Çalı, “Bursa’nın nadide meyveleri siyah incir, armut, kiraz, şeftali ve zeytin gibi ürünlerimizi iç piyasanın yanında ve dış pazarlarda hak ettiği değeri korumak için sürekli çalışıyoruz. Gıda güvenliği ve kalite başta olmak üzere ürünlerimizin en mükemmel şekilde üretilmesi ve dünya pazarlarında yer bulması için faaliyetlerimizi buna göre planlıyoruz. Bu ziyaret ve bundan sonra daha da yoğunlaştırılacak ticari ilişkilerle Belçika’ya yaptığımız ihracatı daha üst seviyelere taşıma düşüncesindeyiz” dedi.
Gelişen teknolojilere göre üretim yapıyoruz
Gelişen teknolojilere ayak uydurarak, kalite ve sağlık standartlarına uygun üretim yöntemlerini benimsediklerini hatırlatan Çalı, yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulü olarak başta Avrupa olmak üzere dünyaya ihraç edilen ürünler ve ihracat değerleri hakkında heyeti bilgilendirdi.
Toplantıda Bursa’da tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde Ar-Ge çalışmalarına yön veren kurum olan Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM) kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bir sunum yapıldı. Otomotiv, tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerine ilişkin üretim ve ihracat bilgilerinin de paylaşıldığı heyet UİB’in ardından Oyak Renault, Korteks ve Çoşkunöz firmalarını ziyaret etti.

Fotoğraflar

  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • MySpace
  • Live
  • Add to favorites
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.