Mısır’daki Olaylar…

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı İlker Özaslan, Tunus’da başlayan ve Mısır’da süren, siyasal etkileri Ürdün ve Suriye’de de hissedilen halk hareketlerinin, bölge açısından önemli bir dönemin işareti olduğunun atını çizdi.
MISIR’DAKİ OLAYLAR…
BUMİAD BAŞKANI İLKER ÖZASLAN: ORTADOĞU’DAKİ OLAYLARDAN RAHATSIZ OLAN SERMAYE GRUPLARININ, TÜRKİYE’YE İLGİSİ ARTACAK.
İLKER ÖZASLAN: BÖLGEDEKİ EN İSTİKRARLI VE DEMOKRATİK ÜLKE OLAN TÜRKİYE İLGİ ODAĞI OLACAK.
İLKER ÖZASLAN: TUNUS VE MISIR’IN TÜM TURİZM POTANSİYELİNİN TÜRKİYE’YE KAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. TÜRKİYE 2011 VE 2012’DE TURİZMDE REKOR TURİST İLE KARŞILAŞABİLİR.
Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı İlker Özaslan, Tunus’da başlayan ve Mısır’da süren, siyasal etkileri Ürdün ve Suriye’de de hissedilen halk hareketlerinin, bölge açısından önemli bir dönemin işareti olduğunun atını çizdi.
Tunus ve Mısır’da yaşanan gelişmelerin Türkiye açısından olumlu ve olumsuz taraflarını kısaca irdeleyen Özaslan, Türkiye’nin Ortadoğu ile ticari ilişkilerinin, AB’den sonra ikinci sırada yer aldığını hatırlattı. İhracatta sıralamayı rakam büyüklüklerine göre Irak, İran, S. Arabistan, Mısır, Suriye, Libya ve Cezayir ülkelerinin izlediğini ifade eden BUMİAD Başkanı Özaslan, şunları söyledi:
“Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin toplam ihracat içindeki payı yaklaşık yüzde 25 civarında. İran, S. Arabistan, Cezayir ve Irak’ın yer aldığı ithalat sıralamasında ise ağırlığı petrol ve petrol ürünleri oluşturuyor.
Ticari etkiyi şirketler ve sektör bazında da düşünmek gerekirse, İMKB’de de işlem gören bazı şirketlerin Mısır’da yatırımları olduğunu biliyoruz. Ayrıca ucuz üretim maliyetleri nedeniyle tekstilciler başta olmak üzere bazı sektörlerin Mısır ve bazı Ortadoğu ülkelerinde yatırımları var. Bize göre yaşanan kargaşa geçici olur ve yatırımlar uzun süre olumsuz etkilenmez. Tunus ve Mısır’daki olayların etkileri İMKB’de de endişeyle izleniyor. Bir ara sert tepki veren borsa sonrasında toparlandı. Olaylar bölge ülkelerine yayıldıkça, gelişmekte olan ülkelere ayrılan sıcak paranın yönü de İMKB olacaktır.”
KÖRFEZ’İN TÜRKİYE’YE İLGİSİNİ ARTIRABİLİR
Yaşananların Körfez sermayesinin Türkiye’ye olan ilgisini artırabileceğini kaydeden Özaslan, “Sermaye ürkektir” sözünü hatırlatarak, Ortadoğu’da olaylardan rahatsız olan sermaye grubunun, Türkiye’ye ilgisinin artmaması için bir neden olmadığını dile getirdi.
Özaslan ayrıca, sorunlu AB ve yavaş toparlanma eğilimindeki ABD piyasalarına karşın, son günlerde bir miktar sıcak para çıkışı yaşansa da, güçlü mali sistemi ve makro ekonomik verileriyle bölgedeki en istikrarlı ve demokratik ülke olan Türkiye’nin ilgi odağı olacağını işaret etti.
TURİZM PATLAR
Akdeniz’deki önemli turizm merkezlerinden Tunus ve Mısır’ın tüm potansiyelinin yaşananlar çerçevesinde Türkiye’ye kayacağını düşündüğünü ifade eden Özaslan, “Türkiye 2011 ve 2012 de turizmde rekor turist ile karşılaşabilir” dedi.
BUMİAD Başkanı İlker Özaslan, Türkiye’ye girecek yabancı sermaye ve turizm gelirlerinin dolaylı yoldan Bursa’nın sanayisine de olumlu katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
TÜRKİYE BÖLGESEL GÜCÜNÜ ARTTIRACAKTIR
Bu durumun ABD ve AB başta olmak üzere dünya devlerinin Türkiye’ye bakışını pozitif yönde artacağına işaret eden Özaslan, “Özellikle Mısır’ın İsrail’e karşı sessiz tavrının yerine, Ortadoğu’da reytingini sürekli yükselten Türkiye’nin Ortadoğu politikasında etkisi ve gücü daha çok artacaktır” ifadelerini kullandı.
  • Facebook
  • Twitter
  • FriendFeed
  • RSS
  • Google Bookmarks
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • MySpace
  • Live
  • Add to favorites
Bu yazı BUMİAD kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.